Трамп тврди дека не му е потребен договор со Кина пред изборите во 2020

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва изјави дека не е неопходно да се постигне трговски договор со Кина пред претседателските избори во САД во 2020 година.

– Сакаме целосен договор, не сум заинтересиран за делумен договор, рече Трамп на заедничката прес-конференција со австралискиот премиер Скот Морисон.

– Мислам дека не ми треба (договорот) пред изборите, додаде американскиот претседател.

Кина и САД од јануари преговараат за договор за прекинување на трговската војна започна минатата година, што резултираше со реципрочни царински давачки во вредност од стотици милијарди долари.

Би можело да ве интересира

Во протестите во Калифорнија загина полицаец, друг е повреден

Ана Ололовска

Еден маж е убиен за време на синоќешниот протест во Детроит

Ана Ололовска

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7

Ана Ололовска

Куомо: Градот Њујорк ќе почне да се отвора од 8 јуни

Ана Ололовска

Во Минеаполис воведен полициски час после деноноќија анархија, твит на Трамп сокриен поради „глорификација на насилство“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трамп: САД ги прекинуваат односите со СЗО

А1он