Трамп тврди дека има информации за сексуалниот живот на Макрон, ги дознал од „тајни“ служби

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп постојано се фалел дека знаел недозволени детали поврзани со љубовниот живот на францускиот претседател Емануел Макрон, се наведува во нов извештај.

dobivaj vesti na viber

Како што објави на својот Твитер профил француско-германскиот новинар Нилс Вилке, повикувајќи се на пишувањето на престижниот американски магазин Ролинг Стоун „Трамп тврди дека има информации за „сексуалниот живот“ на Макрон“. Ваквите наводи ја наведоа Франција да побара истрага за тоа што поранешниот претседател знаел за неговиот француски колега, јави дописникот на МИА.

Потсетување, на списокот на ФБИ со документи запленети од имотот на Доналд Трамп во Мар-а-Лаго, точка 1а е наведена само како „информации за: претседател на Франција“. За Трамп, ова е тема на интензивен – и злонамерен – интерес со години.

Поточно, Трамп им се пофалил на некои од неговите најблиски соработници – и за време и по неговиот престој во Белата куќа – дека знае недозволени детали за љубовниот живот на францускиот претседател Емануел Макрон. А поранешниот претседател дури тврдеше дека дел од овие „валканици“ ги дознал од „тајните служби“ – ги видел или за нив бил информиран, според овие извори.

Не е јасно дали документот поврзан со Макрон што ФБИ го заплени за време на претресот има некаква врска со личниот живот на францускиот претседател. Исто така, не е јасно дали информациите за Макрон запленети во Мар-а-Лаго потекнуваат од собирање на американското разузнавање или дури и се класифицирани како доверливи.

Но, самото откривање на постоењето на вакво досие предизвика трансатлантска паника, според два други извори запознаени со ситуацијата. А претходниот говор на Трамп за наводните „гадни“ начини на Макрон за кои „[не] многу луѓе ги знаат“ само ги зголеми тие грижи. Француските и американските функционери работеа на тоа точно да утврдат што има Трамп за Макрон и француската влада и дали некои од тие податоци нив се од чувствителна природа, велат изворите. Официјални лица од двете земји сакаа да знаат дали откритието означува некакво нарушување на националната безбедност – или дали се стари спомени, но украдени.

Портпаролот на француската амбасада изјави за Ролинг Стоун дека нивната истрага не вклучува барање од администрацијата на Бајден за информации за документите пронајдени од Мар-а-Лаго.

Во размислувањето за наводните непромислености на Макрон, Трамп беше лесен за деталите и спецификите, велат изворите. И како озлогласен продавач на озборувања со децении, тешко е да се знае дали тоа што го кажува се заснова на реалноста. „Често“, вели еден од изворите, „тешко е да се каже дали тој зборува вистина или тресе глупости“.

Односот на Трамп со Макрон честопати беше нестабилен, при што американскиот претседател еднаш се осврна на неговиот француски колега како „мојот човек“ пред двајцата да се скараат за време на претседателствувањето на Трамп.

Трамп првпат ја сигнализираше својата поддршка за претседателската ривалка на Макрон во 2017 година, поканувајќи ја екстремно десничарската националистка Марин Ле Пен во кулата Трамп и фалејќи ја во интервјуата. Но, Макрон го отфрли флертот со својот ривал и го покани Трамп како почесен гостин на парадата на 14 јули во 2017 година. Трамп беше толку импресиониран од разработената воена слава што го инспирираше да побара сопствена воена парада.

Во 2019 година, тензиите меѓу двајцата лидери и нивните погледи на светот излегуваат на виделина. По расправиите меѓу двајцата претседатели за Иран, Сирија и НАТО, можеше да се слушне дека Трамп го нарекува Макрон „немирник“ за време на собирот на меѓународните амбасадори во Белата куќа. Поранешната прес-секретарка на Трамп во Белата куќа, Стефани Гришам, исто така, во мемоарите напиша дека Трамп приватно го нарекол Макрон „лут човек“ и „сто и дваесет килограми бес“.

И најновиот инцидент не е првпат Трамп да се фокусира на невнимателни озборувања за приватниот живот на странските директори и соработници.

Додека републиканските ривали Џеј-Ди Венс и Џош Мендел се натпреваруваа за негова поддршка на прелиминарните избори на републиканците во Сенатот во Охајо, Трамп лично шири гласини дека слушнал за сексуалниот живот на Мандел и го опиша кандидатот како „ку*ва“. А одлуката на Трамп да го поддржи Венс беше поттикната од гласините што Трамп ги слушна од ѕвездата на Фокс њуз Такер Карлсон за наводно „хроничната“ сексуална навика на истакнат поддржувач на Мандел.

За време на претседателската трка во 2016 година, Трамп накратко навлезе во „воената соба“ на неговата кампања и ги задеваше вработените од средно ниво со наводни информации – за пар водители на MSNBC кои сè уште не беа свесни за нивната романса. „Знаете, никој друг не знае за тоа, но јас знам за малиот стан на Џо и Мика на Апер Ист Сајд“, рече тој, мислејќи на домаќините на „Утрински Џо“, Мика Бжежински и Џо.

Скарборо, чија долгогодишна врска наскоро ќе стане јавна. „Еден ден, ќе ви кажам сè. Трамп не ги знаеше ни имињата на овие вработени во кампањата, но се чувствуваше удобно да разговара со нив.

Фиксациите на Трамп се проширија и на семејствата на странските лидери. Гришам во своите мемоари напиша дека откако го видела канадскиот премиер Џастин Трудо на ТВ на Air Force One, Трамп еднаш ја тргнал настрана и изнел грубо тврдење за сексуалниот живот на мајката на канадскиот премиер – тврдење што го оставило Гришам збунет.

Во разговорите со неговите соработници, Трамп не даде никакво објаснување за тоа како американските шпиони ја стекнале наводната „нечистотија“ од Макрон за која тој тврди дека ја видел. Но, американската разузнавачка заедница стана многу повнимателна во врска со шпионирањето на блиските сојузници во изминатата деценија.

Откритијата за американското прислушување за поранешната германска канцеларка Ангела Меркел ја поттикна администрацијата на Барак Обама сериозно да го ограничи собирањето разузнавачки информации за шефовите на сојузничките држави. Според директивата од 2014 година позната како PPD-28, администрацијата на Обама забрани прислушување на водачи на „блиски пријатели и сојузници“ без „привлечна цел за национална безбедност“. По разгледувањето на наредбата во 2017 година, администрацијата на Трамп објави дека ќе продолжи да се усогласува со наредбите од времето на Обама.

Како и да е, разузнавачките информации за странските сојузници сè уште може да се внесат во огромната збирка тајни на разузнавачката заедница на послучаен начин.

„Иако PPD-28 сигурно го ограничи степенот до кој САД намерно и директно би собирале одредени сојузнички шефови на држави, постојат веродостојни сценарија во кои информациите за нив би можеле индиректно да се соберат преку собирање против противниците. и нивните мрежи, човечки или технички“, изјави поранешен функционер на Белата куќа на Трамп за Ролинг Стоун.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Макрон патува за Вашингтон, со Бајден ќе разговараат за Украина и трговските односи

Oтворена истрага за „незаконско финансирање“ на кампањата на Емануел Макрон во 2017 година

Џек Смит именуван за специјален обвинител во истрагата против Доналд Трамп

Трамп ја започна својата трета претседателска кампања за Белата куќа

Трамп во вторник ќе ја објави својата кандидатура за изборите во 2024 година, потврди неговиот советник

За планираниот атентат против Макрон во 2018 ќе им се суди на 13 лица