Трамп суспендиран од Фејсбук и Инстаграм две години

Од:

Компанијата Фејсбук соопшто дека поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп е суспендиран од нејзините социјални мрежи на две години. Тој беше исклучен од Фејсбук и од Инстаграм на неодредено во јануари годинава поради коментарите поврзани со упадот во Капитол Хил.

Фејсбук се соочи со критики поради исклучувањето на Трапм на неодредено време, па компанијата донесе одлука да ја лимитира забраната на две години.

Доналд Трамп остро реагираше на ваквата одлука велејќи дека „е навреда“ за милиони луќе кои гласале за него на ланските претседателски избори.

Би можело да ве интересира

Лагите на Фејсбук за Ковид-19 и за вакцините убиваат луѓе обвини Бајден

Катерина Павлова-Николовска

Гардијан: Путин им наредил на руските разузнавачки служби да овозможат победа на Трамп на изборите во 2016 година

Ана Ололовска

Не планирав државен удар во случај да победи Бајден, се брани Трамп од последните обвинувања

Жарко Настоски

ВИДЕО: Мел Гибсон му салутираше на Трамп

Ана Ололовска

Компанијата на Трамп и нејзиниот финансиски директор обвинети за серија криминални дела

Ана Ололовска

Покренати обвиненија против финансискиот директор на компанијата на Трамп

Ана Ололовска