Трамп со критики до Светската Здравствена Организација: Тие навистина ја утнаа работата

Од:

Американскиот претседател, Доналд Трамп ја критикуваше Светската здравствена организација (СЗО), обвинувајќи ја дека била премногу лабава кон Кина на почетокот на епидемијата и дека и давала лоши совети.

„СЗО навистина ја утна работата. Од некоја причина најмногу е финансирана од САД, но и натаму најмногу е насочена кон Кина. Добро ќе ја проучиме“, напиша Трамп на Твитер.

Трамп додаде дека тој „за среќа го отфрлил“ советот на СЗО границата со Кина и натаму да биде отворена на почетокот на епидемијата и се запраша зошто оваа организација давала „ толку погрешни препораки“.

Би можело да ве интересира

Во Бугарија укинат карантинот за граѓаните од ЕУ, Србија и Македонија

А1он

Директорот на СЗО: На есен може да се појави посмртоносен бран на Ковид-19

А1он

Основците во Грција се вратија во училишните клупи, носењето маска не е задолжително

А1он

Покрај пандемијата со Ковид-19, во светот и еболата зема замав

А1он

Неофицијално околу четири и пол милиони Французи се заразени од Ковид-19

А1он

Над 144 илјади заразени со новиот коронавирус во Африка

Ана Ололовска