Трамп се закани со вето на предлог-законот за одбрана кој предвидува преименување на воените бази

Од:

Претседателот на САД, Доналд Трамп се закани дека ќе стави вето на предлог-законот за одбрана за да им овозможи на воените бази, како што е Форт Браг, да останат именувани по офицерите на Конфедерацијата.

Трамп се закани на Твитер дека ќе стави вето на годишниот предлог-закон Пентагон, во вредност од 741 милијарди долари, затоа што тоа би значело дека многу воени бази, кои се именувани по истакнати историски личности на Конфедерацијата, ќе треба да бидат преименувани во рок од три години.

Сенаторската Комисија за оружени служби на САД, минатиот месец ја одобри мерката од сенаторката на Масачусетс, демократката Елизабет Ворен, за преименување на базите во рок од три години.

Би можело да ве интересира

Училиштата во Њујорк и Вашингтон се одлучија за онлајн настава

А1он

ВИДЕО: Маж спасен во последна секунда, му се заглавила инвалидската количка во пругата додека доаѓал воз

А1он

Во САД денеска речиси 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

А1он

ВИДЕО: Израел и ОАЕ постигнаа историски мировен договор со посредство на Трамп

Горјан Грнчаровски

Американските здравствени власти предвидуваат „најлоша есен што сме ја виделе“ поради коронавирусот

А1он

Помпео: Русија се обидува да го растури сојузништвото на САД со Европа

А1он