Трамп се повикал на Петтиот амандман повеќе од 440 пати, одговoрил само на едно прашање

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп се повикал на Петтиот амандман на Уставот на САД повеќе од 440 пати, пренесоа американските медиуми. Трамп во средата се повикал на неговото уставно право да не одговара на прашањата на обвинителите како дел од истрагата за тоа дали неговата компанија, Организацијата Трамп, ги прекршила законите за банкарство, осигурување и даноци и дали учествувала во финансиска измама.

dobivaj vesti na viber

Адвокатот на Трамп, Рон Фишети, изјави за NBC дека Трамп одговорил само на едно прашање, а тоа е неговото име.

Фишети за „Њујорк тајмс“ прецизираше дека сведочењето траело околу четири часа со паузи, а Трамп го повторил „истиот одговор“ на сите други прашања, односно се повикувал на Петтиот амандман.

Суштината на Петтиот амандман е дека поединецот не може да биде принуден да сведочи против себе на суд.

Би можело да ве интересира

Трамп го тужи Си-Ен-Ен за клевета и бара 475 милиони долари

Шолц не очекува потпишување на нуклеарен договор со Техеран во блиска иднина

А1он

„Гугл“ му ја блокира социјалната мрежа на Доналд Трамп

Горан Наумовски

Трамп тврди дека има информации за сексуалниот живот на Макрон, ги дознал од „тајни“ служби

А1он

Вашингтон пост: Логично е да се дојде до заклучок дека САД се на работ на граѓанска војна

А1он

184 доверливи документи се пронајдени во одморалиштето на Трамп