Трамп: САД треба да излезaт од бесмислените, бескрајни војни

Од:

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека одлуката за повлекување на американските сили од североисточна Сирија е со цел да „да се разјасни ситуацијата“ и Вашионгтон да излезе од „бесмислени, бескрајни војни“.

– Турција, Европа, Сирија, Иран, Ирак, Русија и Курдите сега ќе мора да ја разјаснат ситуацијата и што сакаат да прават со заробениците на Исламска држава во нивното соседство, напиша Трамп на Твитер.

Тој додаде и дека е „време да излеземе од овие бесмислени бескрајни војни, многу од нив племенски и да ги донесеме нашите војници дома“.

– Ќе се бориме таму каде ќе имаме бенифит за нас и ќе се бориме за да победиме, посочи Трамп.

Би можело да ве интересира

Трамп ги повика поддржувачите да одат во одлучувачките држави за победа на изборите

Трамп поднесе барање за директен телевизиски пренос од неговото судење

Хилари Клинтон го спореди Трамп со Хитлер: Тој ќе стави крај на демократијата во САД

Поранешен соработник на Трамп осуден на 70 месеци затвор

Трамп е казнет со 5.000 долари поради омаловажувачка објава на неговата социјална мрежа

(ВИДЕО) Трамп го имитираше Бајден: „Момчето не може да се симне од сцената“