Трамп: САД и Велика Британија ќе имаат „специјални односи“

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонски разговор со британската премиерка Тереза Меј ги потврди потребите од „специјални односи“ меѓу Вашингтон и Лондон.

Тој изјави дека со нетрпение очекува да работи заедно со Меј „околу заедничките цели и интереси во следните години“, соопшти Белата куќа.

Францускиот претседател Емануел Макрон, исто така, оствари телефонски разговор со британската премиерка, изразувајќи задоволство дека таа ќе продложи да биде близок партнер.

Тој ја покани да ја посети Франција наскоро и двајцата се согласија дека „силното пријателство меѓу двете земји е важно и ќе продолжи“.

Конзервативната партија на Тереза Меј победи на парламентарните избори во Велика Британија во четвртокот, но го загуби апсолутното мнозинство во Парламентот, освојувајќи 318 мандати во 650-члениот Парламент.

Би можело да ве интересира

Пекинг му порача на Бајден: Не се обидувајте да не тестирате, Тајван е дел од Кина

А1он

Камилов: Узбекистан нема да распореди американски воен контингент на своја територија

А1он

Остин одби да „шпекулира“ за американската интервенција во одбрана на Тајван

А1он

Многу повеќе Американци добиваат засилувачка вакцина од оние кои се решиле на прва доза

А1он

ФТ: Инфлацијата во САД се искачува на највисоко ниво во последната деценија, притисок врз ФЕД

Ана Ололовска

Пентагон: САД спроведе успешно тестирање на компоненти од програмата за хиперсонично оружје

Ана Ололовска