Трамп сѐ поагресивен како се ближат изборите, го нарече „лудак“ ривалот Бајден

Од:

Претседателот на САД, Доналд Трамп, кој заостанува зад демократскиот кандидат Џо Бајден во анкетите за поддршка пред изборите закажани за 3 ноември, денеска го нарече својот противкандидат „лудак“.

„Тој е забеган со години и тоа го знаат сите“, објави Трамп на Твитер, додавајќи дека „медиумите се чувствуваат непријатно со него, а потоа се обидуваат да го заштитат“.

„Сигурно забележавте како негативна страна дека тој (Бајден) има многу слаб коефициент на интелигенција и дека никој никогаш тоа не го спомна! Лажна вест”, напиша американскиот претседател.

Трамп веќе неколку дена објавува голем број невообичаено агресивни пораки на Твитер, а вчера, по три дена поминати во болница поради инфекцијата со коронавирусот, тој твитна: „Медиумите за лажни вести сакаат да зборуваат само за коронавирусот“.

Според последните анкети, на помалку од еден месец пред претседателските избори во САД, 41 процент од граѓаните би гласале за Трамп, а 57 проценти за Бајден.

Би можело да ве интересира

Бајден ја разгледува кандидатурата на генерал Остин за шеф на Пентагон

Ана Ололовска

Апелациски суд во Пенсилванија го одби барањето на Трамп за блокирање на прогласувањето на победникот

Ана Ололовска

Трамп: Бајден ќе влезе во Белата куќа само ако докаже дека законски ги добил гласовите

Жарко Настоски

Трамп: Ќе ја напуштам функцијата ако колеџот на електори гласа за Бајден

Ана Ололовска

Џо и Џил Бајден за Денот на благодарноста: Годинава многу маси ќе останат празни за празникот

Ана Ололовска

Бајден има двајца кандидати за директор на ЦИА

Ана Ололовска