Трамп против соработката со Хуавеј, дури и ако се укине забраната

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека поради националната безбедност не сака САД да работи со кинескиот Хуавеј, дури и доколку администрацијата одлучи да го продолжи грејс периодот за таа компанија.

Западните медиуми очекуваат американскиот Оддел за трговија да ги одложи санкциите за компанијата Хуавеј, со што ќе и биде дозволено на фирмата да купува резерви од американските компании, за да може да ги сервисира постоечките купувачи.

Времената дозвола за Хуавеј ќе биде продолжена уште 90 дена.

Трамп вчера нагласи дека не сака да соработува со Хуавеј од безбедносни причини, потенцирајќи дека некои помали делови од работењето на компанијата би можеле да бидат исклучени од забраната, но и тоа, според него, ќе биде компликувано.

Би можело да ве интересира

Рекорд на Трамп: 41 твит за еден час, 142 за еден ден

Ана Ололовска

Трамп: Грета Тунберг ме победи во трката за насловна страна на „Тајм“

Помпео: Ако морам, со задоволство ќе сведочам во процесот за отповикување на Трамп

Трамп најави дополнување на листата за забрането патување во САД

Драган Поповски

Сенатот одобри правила за постапката за отповикување на Трамп

Ана Ололовска

Американскиот Сенат отфрли повеќе барања на демократите во врска со импичментот на Трамп

Ана Ололовска