Трамп против мисија на Месечината, го интересира само Марс

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп ја критикуваше вселенската агенција НАСА за намерата повторно да испрати астронаути на Месечината во 2024 година, наместо, како што тој вели, да се фокусира на „многу поголемата“ иницијатива, како што е заминувањето на Марс.

„За сите пари што ги трошиме, НАСА не треба да зборува за одење на Месечината, тоа го направивме пред 50 години”, напиша Трамп на Твитер. Наместо тоа, како што рече, НАСА треба да се фокусира на „многу поголемите работи што ги правиме, вклучувајќи го и Марс (од кој Месечината е дел), одбраната и науката”.

НАСА планира да изгради една вселенска позиција во лунарната орбита од каде ќе биде можно да се испратат астронаути на површината на Месечината до 2024 година, што е дел од пошироката иницијатива за Месечината да се употреби како појдовна точка за можни мисии на Марс.

Администраторот на НАСА, Џим Брајденстин оцени дека Трамп само го потврди планот на агенцијата за вселената.

„Како што рече претседателот, НАСА ја користи Месечината за да ги испрати луѓето на Марс”, пишува тој во одговорот на Трамп на Твитер.

НАСА вчера соопшти дека ќе испрати тим на Месечината до 2024 година и дека до 2028 година ќе развијат одржливо човечко присуство на Месечината.

Би можело да ве интересира

Врховниот суд на САД дозволи увид во даночните документи на Трамп

А1он

Во последното деноноќие нови 120 починати од коронавирус на Флорида

А1он

Помпео: САД и ЕУ преговараат за повторно воспоставување на взаемните патувања

А1он

„Јунајтед ерлајнс“ може да испрати на неплатен одмор 36.000 илјади вработени

Ана Ололовска

Во американската сојузна држава Мисисипи најмалку 26 пратеници заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Крамп-Каренбауер: Ако победи Бајден не значи дека Европа може да смета на Америка во областа на безбедноста

Ана Ололовска