Трамп прогласи вонредна состојба во Северна Каролина поради тропската бура Исајас

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во Северна Каролина пред пристигнување на бурата, за да се овозможи пристап до федералните фондови со цел да се координираат напорите за помош на градовите и населбите.

Метеоролозите предупредуваат на закани од поројни дождови и силни ветрови, додека тропската бура Исајас се пробива кон источниот брег на САД, со очекување дека може да стигне до копното вечерва, некаде долж границата меѓу Северна и Јужна Каролина.

Националниот центар за урагани соопшти дека Исајас треба да остане подалеку од брегот додека минува покрај Флорида преку ноќ и Џорџија во текот на денот.

Рано денеска, Исајас носеше ветрови со максимална брзина од 110 километри на час, а се очекува дека ќе остане силна тропска бура и во моментот кога ќе стигне до копното.

Би можело да ве интересира

Фаучи: Светот ќе се врати во нормала до крајот на следната година

А1он

Трамп: Бајден даде пари за пластични операции, а носи маска

Ана Ололовска

Тајм: Фаучи во списокот на 100 највлијателни луѓе за 2020 година

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 веќе умреа 200.000 лица, Трамп: Штета што тоа се случи

Ана Ололовска

Канаѓанка обвинета за закани кон американскиот претседател

Ана Ололовска

Американскиот долг во 2050 година е проектиран на 195 отсто од БДП-то

Ана Ололовска