Трамп прогласи вонредна состојба во Флорида поради ураганот Дориан

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа прогласи вонредна состојба во сојузната држава Флорида пред налетот на ураганот Дориан.

Трамп предупреди дека Дориан може да биде „апсолутно чудовиште“.

Американскиот претседател им нареди на федералните власти да им помогнат на локалните власти во Флорида во одбрана од ураганот.

Според метеоролозите бурата се очекува да ја достигне четвртата категорија и ќе го погоди брегот на Флорида доцна в понеделник или наутро во вторник.

Трамп ја откажа посетата на Полска за време на викендот за од Вашингтон да ја следи ситуацијата со ураганот.

Националниот центар за урагани во Мајами предупреди дека Дориан е „исклучително опасен“ и дека претставува значителна закана за Флорида и северозападниот дел на Бахами.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Како се гради ветениот ѕид од Трамп на американско-мексиканската граница

А1он

Путин: САД помогнаа во спречување на терористички напад во Санкт Петербург

Ана Ололовска

Банкрот на католичката бискупија во Пенсилванија

Ана Ололовска

Глас на Америка: Гренел ќе задржи функција амбасадор на САД во Германија

Ана Ололовска

Демократите во меѓусебни жестоки напади, најмногу настрада Блумберг

Ана Ололовска

Прва дебата на Блумберг за претседателска номинација на Демократската партија

Ана Ололовска