Трамп: Проблемот не е во тоа што Бајден е стар, туку во тоа што е неспособен

Од:

80-годишниот американски претседател, кој редовно трпи напади поради неговата возраст, тешко можеше да смета на помошта на 77-годишниот поранешен претседател Доналд Трамп како сојузник да го брани. Поранешниот републикански претседател, со кој 80-годишниот демократ би можел повторно да се соочи на гласачките места во ноември 2024 година, го увери NBC дека проблемот на Бајден не е неговата возраст, туку неговата неспособност.

„Некои од најголемите светски лидери беа на власт кога беа во осумдесеттите“, рече поранешниот претседател, кандидат на прелиминарните избори на Републиканската партија.

„И Бајден не е премногу стар“, додаде тој за време на интервјуто. Но, мислам дека тој е неспособен и тоа е поголем проблем“.

Последната медицинска евалуација на претседателот во февруари оваа година рече дека тој е во добра здравствена состојба, но никогаш досега Белата куќа немала толку стар жител. Бајден би имал 86 години на крајот на евентуалниот втор мандат, поради што често трпи критики.

А зборувајќи за сопствената возраст, Трамп со насмевка рече: „Сè уште сум далеку од 80 години“. Сегашните анкети покажуваат дека иако разликата во годините меѓу Бајден и Трамп е мала, Американците се позагрижени за здравјето на Бајден.

Би можело да ве интересира

Бајден: Верувам дека сме блиску до договорот за ослободување на заложниците

Бајден: Окупација на Газа е грешка, единствено решение е две држави

Хамас го обвини Бајден и за влезот на израелската армија во болницата Ал Шифа

Катерина Ѓуровски

Трамп поднесе барање за директен телевизиски пренос од неговото судење

Хилари Клинтон го спореди Трамп со Хитлер: Тој ќе стави крај на демократијата во САД

Бајден: Побарав од Нетанјаху тридневна пауза во воените дејствија