Трамп призна дека има сметка во кинеска банка

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп призна дека има сметка во кинеска банка, објави Њујорк Тајмс.

Сметката е во сопственост на компанијата „Трамп Интернешнл хотелс Менаџмент“ и е отворена за плаќање на локален данок меѓу 2013 и 2015 година.

Сметката е отворена за да се испита потенцијалот на хотелскиот бизнис во Азија, изјави Јан Гартен, адвокат на организацијата на Трамп. Тој објасни дека сметката е отворена во кинеска банка во САД со цел да се плати локален данок.

Њујорк Тајмс ја откри сметката откако имаше увид во даночната евиденција на Трамп, која вклучува лични и финансиски детали од компанијата.

Никогаш не биле реализирани договори, трансакции или други деловни активности и од 2015 година, сметката не била активна. Сепак, таа останува отворена, но никогаш не бил користен за други цели.

Од кинеската банкарска сметка се платени 188.561 долари локални даноци, пренесува Би-Би-Си.

Американскиот претседател ги критикуваше американските компании кои работат во Кина и предизвика трговска војна меѓу двете земји.

Би можело да ве интересира

САД: Над 1.000 починати од Ковид-19, нови 190.000 заразени во изминатиот ден

Жарко Настоски

Њујорк Тајмс: Што правел Трамп од денот на претседателските избори?

Жарко Настоски

Почина Дејвид Динкинс, единствениот црнечки градоначалник на Њујорк

Ана Ололовска

На американските аеродроми над три милиони патници во пресрет на Денот на благодарноста

Ана Ололовска

Шефот за безбедност во Епл обвинет дека со ајпади потмитувал полицајци

Ана Ололовска

Американски разурнувач влетал во руски територијални води, веднаш бил предупреден

Ана Ололовска