Трамп предлага лична средба со Си заради Хонгконг

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп предложи лична средба со кинескиот претседател Си Џинпинг за да се разгледа се подлабоката политичка криза во Хонгконг.

Предлогот е упатен по неколку недели продемократски протести во поранешната британска колонија.

Трамп е уверен дека Си може да се справи со протестите „брзо и хумано“.За него „Си е голем лидер кој го почитува својот народ“ На Твитер Трамп објави дека Кина сака да се постигне договор, „но прво нека се однесува човечки со Хонгконг“.

Би можело да ве интересира

Возраста на пациентите кои заболуваат од Ковид-19 во САД сега е за 15 години помала од почетокот на пандемијата

А1он

Трамп го извести Конгресот за повлекувањето на САД од СЗО

А1он

Властите во САД планираат да ја забранат кинеската апликација ТикТок

А1он

ВИДЕО: Aвтобус излета во езеро во Кина, загина 21 лице

А1он

Галуп: Работата на претседателот Трамп ја одобруваат 38 отсто од Американците

Ана Ололовска

ФДА: Сè почести труења со антисептици кои содржат етил алкохол

Ана Ололовска