Трамп повторно се огласи: Ве молам без насилство!

Од:

Во своето најново обраќање до нацијата преку соопштение испратено до Фокс Њуз, американскиот претседател Доналд Трамп рече дека тој не стои зад нападот врз Конгресот минатата недела и ги повика Американците да ги смират страстите, во време кога Претставничкиот дом расправа за негово отповикување.

– Во светло на извештаите за нови демонстрации, ве молам, не вршете никакво насилство, какво било кршење на законот или вандализам од каков било вид. Тоа е нешто за што никогаш не сум се залагал, ниту Америка. Ги повикувам сите Американци да помогнат во смирување на страстите и тензиите. Ви благодарам, рече Трамп, пренесува „Индепендент“.

Тој исто така ги повика „големите технолошки компании“ како Фејсбук и Твитер, да помогнат во „мирната транзиција на власта“ следната недела.

Би можело да ве интересира

Трамп ќе оди за Флорида на денот на инаугурацијата на Бајден

Жарко Настоски

Пентагон: Бројот на американски војници во Авганистан и во Ирак е намален на 2.500

Жарко Настоски

Бајден доби официјален претседателски профил на Твитер

Жарко Настоски

По САД и Русија се повлекува од Договорот за отворено небо

Ана Ололовска

Почина поранешниот личен лекар на Трамп

Ана Ололовска

Лиза Монако назначена за привремен шеф на внатрешната безбедност на САД

Ана Ололовска