Трамп повторно на суд, се соочува со обвинувањето за силување

Од:

Поранешниот американски претседател денеска пред судот во Њујорк ќе се соочи со обвинувања дека ја силувал новинарката Елизабет Џин Керол во стоковна куќа на Менхетен во 1990-тите. Керол го тужеше Трамп минатата година, откако новиот закон во Њујорк дозволи тужби за наводни сексуални злосторства дури и по истекот на статутот на застареност.

Керол тврди дека Трамп ја закачил „на ѕид“ во соблекувалната, насилно и ја соблекол облеката и ја нападнал, пред таа да побегне на Петтата авенија и да повика пријател. Поранешниот претседател негираше дека го познава Керол и постојано тврдеше дека наводите не се веродостојни, тврдејќи дека репортерката „воопшто не е негов тип“.

Керол и нејзините двајца пријатели, на кои таа наводно им се доверила веднаш по нападот, треба да сведочат пред судот. Нејзините адвокати, предводени од Роби Каплан, ќе се обидат да покажат модел во однесувањето на Трамп и дека децениските тврдења на нивниот клиент се во согласност со другите тврдења, пишува Фајненшл тајмс.

Се очекува да сведочат и Наташа Стојноф и Џесика Лидс, кои изнесоа свои обвинувања против Трамп во 2016 година. Судијата во март пресуди дека тимот на обвинителството може да користи снимка на која Трамп се фали дека ги фаќа жените за нивните гениталии како доказ.

Не е јасно дали Трамп ќе се појави на суд или ќе сведочи во своја одбрана. Минатата недела адвокатите на поранешниот претседател побараа од судијата да и објасни на поротата дека постои можност Трамп да не се појави поради логистички предизвици. Судењето ќе трае две недели.

Поротата ќе биде избрано од група од приближно 150 луѓе, а имињата ќе се чуваат во тајност за да се заштитат од вознемирување. Судењето во јужниот округ на Њујорк доаѓа само неколку недели откако Трамп се појави во блискиот суд на Менхетен за да се соочи со обвиненијата покренати од окружниот обвинител Алвин Брег.

Обвинението го товари Трамп за начинот на кој наводно бил купен молкот на порно ѕвездата Сторми Даниелс пред претседателските избори во 2016 година. Трамп се изјасни за невин.

Другите правни проблеми на поранешниот претседател вклучуваат граѓанска тужба на њујоршкиот јавен обвинител, кој го обвинува Трамп дека ја надувал вредноста на неговиот имот за да добие евтини заеми, и друга истрага на обвинителите во Грузија за тоа дали се обидел да ги поништи изборните резултати.

Би можело да ве интересира

Трамп чувал доверлив документ за можен напад врз Иран

(ВИДЕО) Роберт де Ниро: Налудничаво е да се верува дека Трамп може да работи добро

Нов извештај за врските на Трамп со Русија: ФБИ никогаш немал вистински докази за да започне истрага

„Мe намами во кабина и ме силуваше“- сведоштво на жртвата на Трамп кој возврати: Не си мој тип

„Ме турна во кабината и ме силуваше“ – сведочеше поранешната колумнистка на судењето на Трамп

Започна судењето на Доналд Трамп