Трамп потврди дека САД извршиле кибер напади врз Русија

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп во интервју за весникот Вашингтон пост потврди дека САД во 2018 година извршиле кибер напади против Русија, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Нападите биле насочени Агенцијата за интернет истражувања од Санкт Петербург, така наречена „фарма на тролови“ која ја предводеше руската вмешаност во изборите во САД во 2016 година.

Трамп истакна дека нападите биле дел од пошироката политика за спротивставување на Русија низ целиот свет, притоа додавајќи оти „никој не бил погруб со Русија“.

Тој во интервјуто за Вашингтон пост истакна дека одлуката за санкционирање на таков виртуелен напад била заснована на информации од американското разузнавање за можна вмешаност на Москва во конгресните избори во 2018 година.

Поранешниот претседател Барак Обама „уште пред изборите знаеше дека Русија си игра околу ова… но не рече ништо. Не стори ништо бидејќи беше убеден во победата на Хилари, истакна Трамп.

За американските кибер напади против руски интернет налози се пишуваше опширно во американските медиуми, но никогаш досега не беше потврдено лично од претседателот.

Би можело да ве интересира

И Иванка Трамп и Џаред Кушнер „се повлекле“ од Вашингтон, рентаат луксузен апартман во Мајами

Жарко Настоски

Сенатот го потврди именувањето на Лојд Остин за шеф на Пентагон

Жарко Настоски

Џенет Јелен предложена да управува со финансиите на САД

Жарко Настоски

Судењето за отповикување на Трамп е закажано за в понеделник во Сенатот

Жарко Настоски

Бајден го извадил „копчето за Кока-кола“ што Трамп го вгради во претседателскиот кабинет

Жарко Настоски

Русија: Уапсени уште неколкумина соработници на Навални, утре протести во 70 градови

Жарко Настоски