Трамп: Постигнавме многу во трговските преговори со Путин

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е постигнато многу во трговските преговори со рускиот претседател Владимир Путин.

– Мислам дека имавме извонреден состанок. Мислам дека тој е извонредна личност. Зборувавме за трговијата, многу постигнавме. Треба да имаме трговија меѓу Русија и САД, двете големи држави. Имавме многу добар состанок вчера, рече Трамп во интервју за телевизија Русија – 24.

Путин и Трамп се сретнаа вчера на самитот Г-20 во Осака, каде што разговараа еден час и 20 минути.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков по состанокот изјави дека двајцата лидери се договориле наскоро да се сретнат министрите за финансии на Русија и САД.

Инаку вчерашниот руско-американски самит во Осака беше прва средба на двајцата претседатели, откако Трамп ги откажа разговорите со Путин, што требаше да се одржат во Аргентина на маргините на самитот на Г-20 лани во декември. Од тогаш, Путин и Трамп само еднаш разговараа по телефон и тоа минатиот месец.

Би можело да ве интересира

Русија: САД намерно го дестабилизираат Блискиот Исток

Ана Ололовска

Пентагон: При иранскиот напад врз ирачката база Ал Асад повредени се 11 американски војници

Ана Ололовска

Соработник на Џулијани: Трамп се обиде да влијае на Украина

Ана Ололовска

Земјотрес на Камчатка

Путин поднесе предлог закон за функцијата заменик претседател на Советот за безбедност

Предраг Петровиќ

Чуден симбол на раката на демократски кандидат за претседател на САД

Предраг Петровиќ