Трамп планирал да ги уништи нарко-картелите во Мексико со ракетни напади

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп бил заинтересиран за можноста од прецизни ракетни напади врз лабораториите за дрога во Мексико, пишува Њујорк Тајмс, повикувајќи се на извадоци од се уште необјавените мемоари на поранешниот американски министер за одбрана Марк Еспер.

Според поранешниот шеф на Пентагон, Трамп сакал да знае дали е можно да се погодат лаборатории за дрога во Мексико и на тој начин да се уништат картелите.

– Тие немаат контрола над својата земја. Можеме да лансираме неколку ракети „Патриот“ и тивко да ги уништиме лабораториите… никој нема да знае дека тоа сме ние, се сеќава Еспер на зборовите на поранешниот американски претседател.

Во ноември 2020 година, по општите избори, Трамп го принуди Еспер да поднесе оставка. Тој претходно го критикуваше, вклучително и за забраната за истакнување знамиња и транспаренти на Конфедерацијата во воени објект

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Мексико го казни Гугл со речиси 240 милиони долари

Ана Ололовска

Мексиканските власти пронајдоа камион со 377 мигранти од 14 земји

Ана Ололовска

Тешка кражба во Мексико, украдени контејнери со скапоцености

Ана Ололовска

Сослушување за нападот на Капитол, Трамп обвинет за државен удар

Катерина Павлова-Николовска

Лидер на евангелистичка црква во Мексико осуден на 16 години затвор за силување деца во Калифорнија

Ана Ололовска

Шест лица, од кои петмина тинејџери, убиени во напад на банда во близина на основно училиште во Мексико

Ана Ололовска