Трамп одобри Пентагон да ја смени бројноста на контингентите во Сирија и Ирак

Од:

Белата куќа му даде на Пентагон можност поеластично да ја определува бројноста на американските воени контингенти во Ирак и Сирија, пренесе ТАСС.

dobivaj vesti na viber

Со оваа одлука, на министерот за одбрана Џејмс Матис му се даваат овластувања да испрати поголеми сили во Сирија како поддршка на локалните милиции, кои се обидуваат да ја заземат Рака – бастионот на Исламска држава (ИД). Со неа, меѓутоа, министерот за одбрана ќе може и во Ирак да испрати повеќе војници, бидејќи во оваа земја и натаму траат борбите за поттиснување на ИД од Мосул и за стабилизирање на ситуацијата.

Во моментов, според официјални податоци, САД во Ирак има 5.262 војници, а во Сирија 503.

Во текот на последните месеци Пентагон постепено го зголемуваше својот контингент во двете земји, испраќајќи стотици маринци во Сирија и консултанти кон Ирак. Тоа беше направено со одобрение на Белата куќа, но без официјално да се променат ограничувањата врз бројот на војници, утврдени од администрацијата на Обама.

Одлуката на Трамп е последен чекор кон проширување на овластувањата на војниците, забележаа американските медиуми.

Би можело да ве интересира

Вежби на армиите на САД, Индонезија, Австралија, Јапонија и на Сингапур на островот Суматра

Ана Ололовска

Америка укинува дел од мерките против Ковид-19

А1он

Рекорден раст на цените на храната во САД

Ана Ололовска

Бајден ги повика властите на Сирија да го ослободат американскиот новинар Остин Тајс

Ана Ололовска

САД обвинија ирански државјанин за подготовка на атентат врз Болтон

Ана Ололовска

Бајден во посета на Кентаки по катастрофалните поплави

Ана Ололовска