Трамп однел 700 страници доверливи документи на Флорида

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го напушти Вашингтон со повеќе од 700 страници доверливи документи, вклучително и некои кои содржат врвни тајни на владата, кога неговото претседателствување заврши минатата година, објави американскиот Национален архив.

Тоа се дозна од писмо од 10 мај од вршителот на должноста архиварка на САД, Дебра Штајдел Вол, до еден од адвокатите на Трамп, Еван Коркоран, во кое таа ги отфрла тврдењата на претставниците на Трамп дека на поранешниот претседател треба да му се дозволи да задржи некои од документите повикувајќи се извршна привилегија од неговото време во Белата куќа, јави Гласот на Америка.

Вол ја опиша растечката вознемиреност во Одделот за национална безбедност на Министерството за правда поради „потенцијалната штета што произлегува од очигледниот начин на складирање и транспортирање на овие материјали“ до имотот на Трамп во Мар-а-Лаго, наместо да бидат предадени во Националната архива откако заврши неговото претседателствување, како што налага американскиот закон.

Во нејзиното писмо се наведува дека има „над 100 документи со ознаки за класификација“ во 15 кутии со материјали што владата ги одзеде од Мар-а-Лаго во јануари, прв од трите пати оваа година кога ФБИ и американските архивари собраа кутии со доверливи материјали. од зимската резиденција на Трамп и приватниот клуб на брегот на Атлантикот.

Трамп и неговите помошници предале повеќе документи во јуни, а потоа агентите на ФБИ, постапувајќи по судски налог за претрес, извлекле уште дваесетина кутии, вклучително и 11 кутии со доверливи досиеја на 8 август, додека ја претресувале неговата канцеларија, складиште во подрумот. површина и други простории на имотот.

Некои од извадените документи се класифицирани како „TS/SCI“, што значи „Топ тајни/чувствителни информации“ или означени како „Специјални програми за пристап“, кои содржат некои од најстрого чуваните тајни на владата и треба да се гледаат само во безбедни владини објекти, а не во резиденција како Мар-а-Лаго. Покрај тоа што е дом на Трамп неколку месеци во годината, тоа е и клуб за вечера и хотел со висока класа за лицата кои плаќаат членарина.

Трамп тврди дека ги декласифицирал материјалите пред да му заврши мандатот на 20 јануари 2021 година и пред Џо Бајден да стане претседател на САД, но ниту Трамп ниту неговите помошници не приложиле документирани докази за таква декласификација.

Џон Соломон, еден од сојузниците на Трамп во медиумите и еден од соработниците на поранешниот претседател со архивите, прв го откри писмото од Вол во понеделникот навечер, по што го објави и Националниот архив.

Новото обелоденување дојде откако адвокатите на Трамп во понеделникот побараа од федералниот суд привремено да го блокира ФБИ да ги прегледа документите добиени од неговиот имот на Флорида додека не биде назначено специјално лице кое ќе ги одвои сите материјали опфатени со извршната привилегија и ќе му ги врати.

Федералните истражители истражуваат дали Трамп незаконски ги чувал записите во Мар-а-Лаго, тврдејќи дека во налогот за претрес што го користел за претресот на 8 август, дека тој можеби прекршил три американски закони, вклучувајќи го и Законот за шпионажа на САД.

„Њујорк тајмс“ во понеделникот објави дека севкупно, владата открила повеќе од 300 доверливи документи од имотот на Трамп, вклучувајќи ги материјали на ЦИА, Националната агенција за безбедност и ФБИ, иако содржината на материјалот не е откриена.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Драматична најава на Трамп: Ќе ме уапсат во вторник

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Трамп повторно е на Јутјуб: Се вратив

Големото враќање на Доналд Трамп

Трамп: Ќе имаме голема депресија, поопасна од онаа во 1929 година

Пенс: Трамп ќе одговара пред историјата за неговата улога во нападот на американскиот Капитол

Ана Ололовска

Трамп: Јас сум единствениот кој може да ја спречи Третата светска војна