Трамп нема интерес да се врати на Твитер

Од:

Доналд Трамп во саботата рече дека нема интерес да се врати на Твитер дури и откако тенкото мнозинство гласаше за враќање на поранешниот претседател на САД, кому му беше забрането да ја користи социјалната мрежа поради поттикнување насилство, во анкетата организирана од новиот сопственик на компанијата Илон Маск, пишува Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

Нешто повеќе од 15 милиони корисници на Твитер гласаа во анкетата, а 51,8% гласаа за враќање на профилот на Трамп.

„Народот се изјасни. На Трамп ќе му се врати профилот“, напиша Маск на Твитер.

Твитер профилот на Трамп, кој имаше преку 88 милиони следбеници пред да биде забранет на 8 јануари 2021 година, почна повторно да собира следбеници и собра уште речиси 100.000 следбеници за неколку часа откако беше повторно во фунцкија.

Но, Трамп се чини дека не е толку заинтересиран за враќањето на Твитер.

„Не гледам причина за тоа“, рече поранешниот претседател преку видео на прашањето дали планира да се врати на Твитер преку панел на годишниот лидерски состанок на Републиканската еврејска коалиција.

Тој рече дека ќе се држи до својата нова платформа „Трут Соушал“, апликацијата развиена од неговиот стартап Трамп Медиа & Технолоџи Груп (ТМТГ), за која рече дека има подобар ангажман на корисниците од Твитер и дека работи „феноменално добро“.

Би можело да ве интересира

ЕУ му се закани на Маск: Следи ги правилата или ќе го забраниме Твитер

А1он

„Епл” сака да го отстрани „Твитер“ од продавницата „Ап стор”, Маск збесна

А1он

Маск на Твитер стави нова анкета со прашање за враќање на укинатите профили

А1он

Маск го „погреба“ Твитер, подигна пиратско знаме и привремено ги заклучи канцелариите

А1он

Илон Маск со нов ултиматум за вработените: Ќе мора да работите прекувремено

А1он

Маск испрати мејл до вработените во Твитер: Очекувам да бидете во канцеларија најмалку 40 часа неделно

А1он