Трамп: Не сум загрижен поради севернокорејските проектили

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека не е загрижен за неодамнешното лансирање проектили од Северна Кореја и изрази уверување дека лидерот на таа држава, Ким Џонг Ун, ќе ги исполни ветувањата што ги дал.

„Северна Кореја испука неколку мали проектили, што ги вознемири некои од моите луѓе и другите, но не и мене”, напиша Трамп на Твитер.

Американскиот претседател е во официјална посета на Јапонија, и се очекува да разговара за севернокорејската нуклеарна програма со домаќинот, јапонскиот премиер Шинѕо Абе.

Би можело да ве интересира

САД идентификуваа локации во Иран од каде се погодени саудиските нафтени постројки

Ворен објави војна против лобизмот и корупцијата

Поранешниот менаџер на кампањата на Трамп сведочи во Конгресот

Руски граничари повредени при напад на севернокорејски рибокрадци

Кина и САД во судир поради мисијата на ОН во Авганистан

Ана Ололовска

Хамнеи: Иран никогаш нема да преговара со САД

Ана Ололовска