Трамп: Не планирам да ги повлечам САД од НАТО

Од:

Американскио претседател Доналд Трамп во интервју за Вашингтон пост и телевизијата Фокс изјави дека не планира да ги повлече САД од НАТО.

– Не јас не сакам излегување од НАТО. Но, сакам (другите земји-членки) да го плаќаат својот дел, истакна Трамп.

Тој додаде дека осум земји-членки издвојуваат два проценти од бруто домашниот производ за Алијансата.

– Но, всушност два процента се многу малку… Има такви кои речиси ништо не плаќаа, а сега плаќаат. И тие ме прашаа дали би се повлекле… И јас одговорив: Да. Ако не дадов таков одговор, тие немаа да плаќаат, истакна Трамп.

Би можело да ве интересира

Трамп ќе преземе мерки против кинеските компании, размислува и за забрана на „Тик Ток“

А1он

Невработените Американци од утре може да останат без државна финансиска помош

А1он

Фаучи: Се сомневам во руската и кинеската вакцина

А1он

Во САД рекорден број смртни случаи од крајот на мај

А1он

Трамп: Смешна е одлуката за укинување на смртната казна за напаѓачот на Бостонскиот маратон

А1он

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТикТок, а Мајкрософт преговара да ја купи

А1он