Трамп: Напад на што и да е американско, ќе значи уништување на Иран

Од:

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска се закани дека ќе го нападне Иран во знак на одмазда за каков и да е напад на Техеран врз „што и да е американско“.

Претходно Иран оцени дека новите американски санкции исклучуваат секаква дипломатија и ги окарактеризира акциите на Белата куќа како „ментално ретардирани“.

„Пораката од Иран, многу неука и навредлива, објавена денеска, само покажува дека тие не ја разбираат реалноста. Каков било напад на Иран врз што и да е американско ќе биде пречекан со голема и надмоќна сила. Во некои подрачја, таа надмоќ ќе значи уништување“, напиша Трамп на Твитер.

Би можело да ве интересира

Еспер: САД нема да учествуваат во формирањето безбедносна зона во Сирија

Трамп телефонски разговараше со Ердоган

ЕУ најави реципрочни мерки за САД

Горбачов: Русија и САД да преговараат за нуклеарното оружје

Ана Ололовска

Сондленд: Администрацијата ја услови посетата на Зеленски со истрага за синот на Бајден

Ана Ололовска

Почина конгресменот Илајџа Камингс

Ана Ололовска