Трамп: Најверојатно ќе разговарам со Путин и Си за Венецуела

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека најверојатно ќе разговара за венецуелската криза со претседателите на Русија и Кина, Владимир Путин и Си Џинпинг.

-Најверојатно ќе разговараме во одреден момент. Ќе разговарам со многу луѓе, можеби со претседателот Путин, можеби со кинескиот претседател Си, рече Трамп.

Американскиот претседател се огласи откако Белата куќа ги предупреди Русија и другите земји што го поддржуваат претседателот Николас Мадуро, да не испраќаат војници и воена опрема во Венецуела.

Кремљ вчера го одби барањето на Трамп, Русија да се повлече од Венецуела, објаснувајќи дека руските акции се легални и во согласност со договорот што Москва го има со легитимната влада на таа земја.

Трамп претходно ја повика Русија да се повлече од Венецуела и истакна дека, за остварување на таа цел, „сите опции се отворени”.

Би можело да ве интересира

Трамп ја именува Ејми Кони Барет за нов судија во Врховниот суд на САД

А1он

Бајден: Трамп молчи за диктаторот Лукашенко

Жарко Настоски

„Езеро и мост Трамп“: Срби од Косово му се заблагодарија на американскиот претседател за поддршката

Горјан Грнчаровски

Мадуро: САД се закана за светскиот мир

Ана Ололовска

Трамп: Кина мора да одговара пред светот за пандемијата

Жарко Настоски

Венецуела и Куба со жестока критика за САД на Генералното собрание на ОН

Ана Ололовска