Трамп најави отворање своја социјална мрежа – „Truth Social“

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп формираше своја социјална мрежа „Truth Social“. Тој објави за платформата откако беше забранет од Твитер, Фејсбук и Јутјуб во јануари, обвинувајќи го дека ги поттикнал своите поддржувачи на агресија преку неговите профили пред нападот на Капитол. Платформата почнува со работа во ноември, како бета веризија – односно од идната година целосно функционална, јавија американски медиуми.

Поранешниот претседател сака да се „спротивстави на тиранијата на технолошките гиганти“ кои „ја искористија својата еднострана сила за да ги замолчат гласовите на несогласување во Америка“, наведе тој во соопштение.

Платформата ќе биде во сопственост на новоформираната Trump Media & Technology (TMTG), структура што ќе обезбедува и видео услуги.

Би можело да ве интересира

Доналд Трамп доби црн појас во теквондо

Ана Ололовска

Американски сојузен суд го одби барањето на Трамп: Ќе се објавуваат документите што сакаше да ги задржи во тајност

Ана Ололовска

Американскиот Конгрес судски повикува уште шест соработници на Трамп

Ана Ололовска

Трамп криел плаќања на странски влади кон неговиот хотел во Вашингтон

Ана Ололовска

Трамп бара судот да му го врати Твитер налогот

Ана Ололовска

Комисија ќе испитува соработници на Трамп за нападот врз Капитол

Ана Ололовска