Трамп најави дека можеби ќе се сретне со Путин ова лето

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека е можно да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин ова лето.

Во изјава за новинарите на Северниот тревник пред Белата куќа, Трамп повторно се изјасни за враќање на Русија во Г-7.

Американскиот претседател го обвини својот претходник Барак Обама за отстранување на Русија од групата.

– Мислам дека на Обама едноставно не му се допадаѓаше Путин, рече Трамп и дури го обвини својот претходник за анексијата на Крим, што предизвика исклучување на Русија од Г-7.

– Путин едноставно не го почитуваше Обама. Претседателот Обама го загуби Крим, сфатете го тоа, рече Трамп.

Би можело да ве интересира

Лавров: Потребни се мерки за запирање на прогонот на христијаните од Блискиот Исток и северот на Африка

Ана Ололовска

Во Русија се урна мал авион, двајца загинати

Ана Ололовска

Климатските трошоци во САД можат да им помогнат на руралните заедници да ја прифатат зелената агенда

Ана Ололовска

Бајден одобри 100 милиони долари од Фондот за итни случаи за авганистанските бегалци

Ана Ололовска

Петгодишно момче од САД почина од Ковид-19, родителите мислеле дека има труење со храна

Жарко Настоски

САД купиле уште 200 милиони дози од вакцината на Фајзер

Жарко Настоски