Трамп му вети „многу голем“ трговски договор на Џонсон по Брегзит

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп вети „многу голем трговски договор“ со Велика Британија по брегзит.

Трамп го изјави ова по работниот појадок со британскиот премиер Борис Џонсон на маргините на самитот на Г7 во Биариц, Франција.

Тоа е прва средба на двајцата лидери откако Џонсон стана британски премиер.

Говорејќи пред новинарите по средбата, Трамп рече дека договорот со Велика Британија ќе биде постигнат „брзо“.

-Ќе склучиме многу голем трговски договор, поголем отколку што некогаш сме имале со Велика Британија. И во еден момент нема да имаат пречка…затоа што сега го имаат тоа, рече Трамп.

Пред своите разговори со Трамп, Џонсон рече дека има големи можности за Велика Британија на американскиот пазар. Тој исто така додаде дека САД мора да го отворат својот пазар за да се договорат за пост-брегзит трговски договор.

Би можело да ве интересира

САД: Федералната Влада засега нема да преземе контрола врз Националната гарда

Ана Ололовска

Пет финансиски гиганти во САД купија злато за две милијарди долари

Ана Ололовска

АНАЛИЗА: Демонстрантите кои бараа „правда“ за Флојд станаа хулигани кои ограбуваат продавници и шират насилство

Горјан Грнчаровски

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекување од СЗО

А1он

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Ана Ололовска

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7

Ана Ололовска