Трамп: Му изразувам почит на Ердоган за тоа што успеа да ја сврти работата

Од:

Доналд Трамп, кандидатот на републиканците, изјави дека, доколку стане претседател, САД ќе престанат автоматски да ги штитат сојузниците во НАТО.

Во интервју за Њујорк тајмс, Трамп кажа дека Вашингтон би им помогнал само на оние сојузници што ги исполнуваат обврските кон нив.

Тој се заложи, пред да почнат САД да „делат“ лекции, прво да „расчистат3 во својот двор.

Главната насока на надворешна политика која би ја водел Трамп е намалување на американското воено присуство во странство.

Трамп му изрази почит на Ердоган за тоа што успеал да ја сврти работата, и не смета дека неуспешниот државен удар бил наместен.

Би можело да ве интересира

Ердоган предлага смртна казна за подметнувачите на пожари

А1он

Ердоган: Грчките безбедносни сили прогонуваат, ограбуваат, тепаат, па дури и убиваат бегалци

Ковачевски на средба со Ердоган: Продолжува одличната соработка меѓу двете земји

А1он

Сослушување за нападот на Капитол, Трамп обвинет за државен удар

Катерина Павлова-Николовска

Ердоган и на грчки ја предупреди Грција

Катерина Павлова-Николовска

Ердоган најави кандидирање за претседателските избори идната година

А1он