Трамп: Коронавирусот во САД е под контрола

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој е во посета на Индија, синоќа изјави дека новиот коронавирус во САД е под контрола.

– Коронавирусот во САД е под голема контрола. Во контакт сме со сите и со сите релевантни земји. Центарот за контрола и превенција од болести и СЗО работеа напорно и посветено, напиша Трамп на Твитер.

Тој наведе и дека „берзата сега изгледа добро“.

Белата куќа вчера побара од Конгресот да одобри 2,5 милијарди долари за борба против новиот коронавирус. Од тие средства над една милијарда долари се предвидени за развој на вакцина.

Би можело да ве интересира

Чешкиот премиер верува дека нормалниот живот ќе се врати кон крајот на мај или почетокот на јуни

Ана Ололовска

СЗО: Над 95 проценти од починатите лица во Европа имале над 60 години

Ана Ололовска

Северна Кореја тврди дека нема ниту еден случај на Ковид-19

Ана Ололовска

Анкета: Трамп не беше подготвен за здравствената криза

Ана Ололовска

Нетанјаху останува во самоизолација дополнителни шест дена

Ана Ололовска

Во САД приведени двајца свештеници кои ги повикувале верниците во црква

Ана Ололовска