Трамп ќе оди за Флорида на денот на инаугурацијата на Бајден

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп планира да го напушти Вашингтон утрото на 20 јануари кога е инаугурацијата на неговиот наследник Џо Бајден, иако размислувал да замине на 19 јануари, јави Си-Ен-Ен повикувајќи се на извор запознат со ситуацијата.

„Тој не сака да замине како екс-претседател ниту да го позајми претседтелскиот авион…Неговиот тим работи на собирање голем број негови приврзаници кои ќе го отпратат“, наведува изворот.

Трамп, кој веќе објави дека нема да присуствува на инаугурацијата, a планира да одржи проштален говор во базата Ендрус, недалеку од Вашингтон, каде што е стациониран претседателскиот авион „Ер форс уан“.

Според изворот, тој потоа ќе отпатува за Палм Бич, Флорида, во неговиот клуб Мар-а-Лаго.

Би можело да ве интересира

САД ќе воведе специјални мерки за патниците од африканските земји погодени од ебола

ВИДЕО: Мистериозна експлозија на израелски брод, обвинувања кон Иран

Годишниот собир на републиканците ќе заврши со говор на Донал Трамп

Над 300 луѓе обвинети за упадот во американскиот Конгрес

Жарко Настоски

Саудискиот принц Салман го одобрил убиството на новинарот Кашоги, тврди американското разузнавање

Жарко Настоски

Американски дипломати во Кина анално тестирани за корона, Пекинг вели: било по грешка

Жарко Настоски