Трамп: Ќе ја уништам турската економија доколку земјата дејствува надвор од границите

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека „ќе ја уништи економијата на Турција доколку Анкара направи нешто во Сирија, за кое тој во својата „голема и неспоредлива мудрост“, ќе се сфати дека е дејствување „надвор од границите“, пренесе ДПА.

Вонредното предупредување на Трамп кон земјата сојузник во НАТО беше упатено веднаш откако Белата куќа го соопшти повлекувањето на американските војници од турско-сириските гранични реони.

Со оваа одлука Вашингтон се чини дека на Анкара и даде зелено светло да ги нападне Курдите, и покрај тоа што тие војуваат заедно со американските сили против блискоисточната терористичка група Исламска држава во Сирија.

Последните твитови на Трамп доаѓаат на одгласите за бурни критики од редица негови соработници во Републиканска партија „за тоа дека ги предал Курдите“.

„Ако Турција направи нешто што јас по своја голема и неспорделива мудрост го сметам за надвор од границите, целосно ќе ја уништам турската економија (што сум го правел и претходно!)“, напиша американскиот претседател на Твитер.

Би можело да ве интересира

Сторми Даниелс го поздрави обвинението со шампањ: „Ми олесна, ви благодарам на сите за љубовта и поддршката“

Горан Наумовски

Трамп е обвинет за поткуп на порно актерка

Американски суд: Пенс мора да сведочи за неговите разговори со Трамп

Ана Ололовска

Трамп: Ќе ја завршам војната во Украина за 24 часа

Горан Наумовски

Трамп: Ако победам на претседателските избори Америка повторно ќе биде слободна земја

Горан Наумовски

Трамп: Јас сум најневиниот човек во историјата на Америка

Горан Наумовски