Трамп: Кина мора да одговара пред светот за пандемијата

Од:

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска на Генералното собрание на ОН нагласи дека Кина мора да одговара пред светот за своите постапки во врска со пандемијата на Ковид-19.

Во снимената порака објавена на годишниот состанок на ОН, Трамп го обвини Пекинг дека дозволил коронавирусот „да ја напушти Кина и да го зарази светот“.

„Обединетите нации мораат да ја сметаат Кина за одговорна за своите постапки“, наведе тој.

„Во најраните денови на вирусот, Кина забрани домашни патувања, додека дозволуваше летови да ја напуштаат Кина и да го заразуваат светот,“ рече американскиот претседател.

Тој во минатото ја напаѓаше и Светската здравствена организација, тврдејќи дека таа ги повторувала ставовите на кинеските власти за пандемијата, но ова се покажа како неточно.

Би можело да ве интересира

Во Велика Британија 20.890 новозаразени, починале 102 лица – највисоко ниво на тревога во Нотингем

Жарко Настоски

Во Реџина 21 фудбалер заразен со коронавирус

Жарко Настоски

Во САД 63.195 новозаразени, починале 380 лица

Жарко Настоски

Во Франција дневно има 100.000 нови случаи на Ковид-19, смета Научниот совет

Жарко Настоски

Во Црна Гора заразени 97 ученици и 92 наставника, во самоизолација 558 лица

Жарко Настоски

Болтон: Ако победи Трамп, Америка ќе излезе од НАТО

Жарко Настоски