Трамп казни три централноамерикански држави поради мигрантите

Од:

Стејт департментот по наредба на американскиот претседател Доналд Трамп ќе ја укине директната помош за Гватемала, за Хондурас и за Ел Салвадор поради карванот мигранти.

САД со години соработуваа со тие држави со цел да се стабилизира нивната економија и политичка клима, а нивните жители да не имигрираат. Според Трамп американската помош не ги дала очекуваните резултати.

– Не ги плаќаме повеќе бидејќи ништо не направија за нас… Ја прекинав исплатата за Гватемала, за Хондурас и за Ел Салвадор, истакна Трамп.

Би можело да ве интересира

Трамп: Ким рече дека по завршувањето на воената вежба ќе престанат и ракетните проби

А1он

(ВИДЕО) Остар одговор на Трамп кон конгресменката муслиманка: Нема да заборавиме

Предраг Петровиќ

Трамп: Вечерата со известувачите е негативна, јас сакам позитивни работи

Трамп укина санкции кон Северна Кореја

Предраг Петровиќ

Трамп: Најверојатно ќе разговарам со Путин и Си за Венецуела

Трамп се закани дека ќе ја затвори границата со Мексико следната недела

Предраг Петровиќ