Трамп: Јас сум голем фан на вакцините

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп се нарече себеси голем „фан“ на вакцините против новиот коронавирус.

– Можам да се сметам за голем обожавател на вакцини. Благодарение на мене, тие беа развиени толку брзо, рече републиканецот во изјава за Фокс њуз. – Ги направивме само за девет месеци, иако обично се потребни пет години. Демократите воопшто не би ги направиле, така што јас сум навистина голем „фан“ на вакцините, рече Трамп.

Во исто време, поранешниот претседател се спротивстави на задолжителната вакцинација на населението, нарекувајќи се себеси „голем фан на слободата“. – Луѓето треба сами да одлучуваат. Но, јас би препорачал да се вакцинирате за да се заштитите. Вакцините се неверојатни, заклучи Трамп, повторувајќи дека смета дека „задолжителната вакцинација е лудост”.

Според Универзитетот Џонс Хопкинс, во САД се евидентирани повеќе од 35,7 милиони случаи на инфекција со коронавирус, а повеќе од 616,7 илјади луѓе починале. Земјата е рангирана на прво место во светот по двата показатели. Од еодамна, повеќето нови случаи се должат на делта варијантата.

Би можело да ве интересира

Трамп криел плаќања на странски влади кон неговиот хотел во Вашингтон

Ана Ололовска

Поради делта варијантата ќе треба да биде вакцинирано 90 проценти од населението

Катерина Павлова-Николовска

Трамп бара судот да му го врати Твитер налогот

Ана Ололовска

Комисија ќе испитува соработници на Трамп за нападот врз Капитол

Ана Ололовска

Двајца републиканци обвинети за прикривање на руските донации за изборната кампања на Трамп

Ана Ололовска

Вашингтон подготвен за протести на приврзаници на Трамп

А1он