Трамп ја загуби жалбата, мора да сведочи во истрагата во Њујорк

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп мора да сведочи пред судот во Њујорк како дел од граѓанската истрага за неговиот бизнис, одлучи денеска Апелацискиот суд.

dobivaj vesti na viber

Судот го отфрли аргументот на Трамп дека треба да биде ослободен од обвиненијата бидејќи неговите одговори може да се употребат против него во паралелна кривична истрага.

Четиричлениот совет на Апелацискиот оддел ја потврди пресудата на судијата Артур Енгорон на 17 февруари, со која се потврдија повиците до Трамп и неговите две деца Иванка и Доналд да сведочат во истрагата на јавниот обвинител Летиција Џејмс.

„Уште еднаш, судовите донесоа одлука дека Доналд Трамп мора да ја почитува нашата законска истрага за неговите финансиски работи“, наведе Џејмс во изјавата, додавајќи дека судот ќе продолжи да ги следи фактите на овој случај и да гарантира дека никој не може да го избегне законот.

Истрагата откри докази дека организацијата на Трамп користела лажни или погрешни зголемени проценки на средствата за да добие заеми и даночни олеснувања.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Трамп тврди дека агенти на ФБИ го пребарале неговиот дом на Флорида

Ана Ололовска

Трамп на 7 јануари одбил да признае дека изборите се завршени, покажува необјавена видео-снимка

Ана Ололовска

Откриена причината за смртта на Ивана Трамп

Ана Ололовска

Трамп: Верувам дека ќе победам ако се кандидирам на изборите во 2024 година

Ана Ололовска

Почина првата сопруга на Доналд Трамп, Ивана

Ана Ололовска

Трамп соочен со нови казни поради непочитување на Судот

Ана Ололовска