Трамп: Израел никогаш немал подобар пријател во Белата куќа од мене

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Израел никогаш немал подобар пријател во Белата куќа од него, бидејќи за разлика од неговите претходници тој ги остварува ветувањата.

Тој, зборувајќи на форумот на Израелско-американскиот совет на Флорида, потсети дека го признал Ерусалим за престолнина на Израел, ја преместил американската амбасада таму и го признал израелскиот суверенитет во Голанската Висорамнина.

Трамп истакна дека неговите претходници ветувале дислоцирање на Амбасадата на САД, но тоа не го оствариле.

– По мое мислење тие никогаш не планирале да го направат тоа. Но за разлика од други претседатели, јас ги исполнувам ветувањата, нагласи американскиот претседател.

Би можело да ве интересира

Можна средба на Гуаидо и Помпео во Колумбија

Ана Ололовска

„Њујорк Тајмс“ ги поддржа Варен и Клобучар за демократска номинација

Ана Ололовска

Жената наречена импичмент

Ана Ололовска

Блумберг најавува намалување на разликите во богатствата меѓу белците и Афроамериканците

Ана Ололовска

ВИДЕО: Американците ги блокираа Русите на сред пат во Сирија, напнато било 15 минути

Предраг Петровиќ

Познати адвокати, обвинители, професори – составен тимот на Трамп за импичментот

А1он