Трамп: Иран сака средба со САД

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Иран сака средба со САД.

-Можам да ви кажам дека Иран сака средба со нас, изјави Трамп доцна синоќа пред да отпатува за Балтимор.

Трамп не ја исклучи можната олеснување на санкциите кон Техеран за да се отвори патот за средба со иранскиот претседател Хасан Рохани.

Американскиот претседател неодамна изјави дека средба е можна, но иранскиот претседател ја условил со укинување на санкциите на САД, воведени за Иран.

Тензиите меѓу САД и Иран се зголемија во 2018 година, откако САД се повлекоа од меѓународниот договор за иранската нуклеарна програма и воведоа санкции за Техеран.

Би можело да ве интересира

Трамп: САД ќе го прогласат левичарското движење АНТИФА за терористичка организација

Ана Ололовска

„Њујорк тајмс“: Трамп однесен во бункер по заканата од протестите околу Белата куќа

Ана Ололовска

САД: Федералната Влада засега нема да преземе контрола врз Националната гарда

Ана Ололовска

Пет финансиски гиганти во САД купија злато за две милијарди долари

Ана Ололовска

АНАЛИЗА: Демонстрантите кои бараа „правда“ за Флојд станаа хулигани кои ограбуваат продавници и шират насилство

Горјан Грнчаровски

ЕУ до САД: Преиспитајте ја одлуката за повлекување од СЗО

А1он