Трамп им нареди на американските компании да заминат од Кина

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска преку Твитер им нареди на американските компании да ја напуштат Кина, откако Пекинг возврати со царини за стоки од САД во вредност од 75 милијарди долари.

Во соопштенијата на Твитер, Трамп истакна: „нам не ни треба Кина и, искрено, ќе ни биде подобро без неа“.

– Огромни суми пари се крадени од Кина со години, со децении. Тоа мора да запре, напиша претседателот Трамп.

Додаде дека им наредил на американските компании веднаш да почнат да бараат алтернатива на Кина или да ги префрлат своите производствени операции „дома и да прозведуваат во САД“.

Тој истакна дека им наредил и на поштенските служби како „Федекс“, Амазон „Ју-Пи-Ес“ или Американски пошти да одбијат да испорачуваат од Кина во САД.

Во увозните царини на производи во висина од 75 милијарди долари што денеска ги воведе Кина првпат се најде и американска нафта, а тарифита за автомобили произведени во САД беа обновени. Ова беше одговор на тарифите за кинески стоки од 300 милијарди долари претходно воведени од Трамп.

Царините стапуваат во сила сукцесивно, на 1 септември и 15 декември.

Би можело да ве интересира

Болтон изрази загриженост дека Белата куќа се обидува да спречи објавување на неговата книга

Ана Ололовска

Сопственици на приватни авиони со зголемен број барања за летови до Кина

Ана Ололовска

Институт: Американско-кинескиот трговски договор тешко ќе ја погоди Германија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Трамп и Меланија со спектакуларен влез на престижниот натпревар за тркачки автомобили „Дејтона 500“

А1он

Коронавирусот ја одлага годишната сесија на кинескиот Парламент

Ана Ололовска

Соперниците на Блумберг го обвинуваат дека сака да го купи гласањето на изборите

Ана Ололовска