Трамп и Пенс секојдневно ќе се тестираат за новиот коронавирус

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп и потпретседателот на САД Мајк Пенс ќе бидат тестирани секој ден за новиот коронавирус. Тоа го објави Пенс како одговор на новинарско прашање.

Трамп претходно рече дека немал речиси никаков контакт со вработениот во Белата куќа, кој е тестиран позитивно за коронавирус, додавајќи дека сите вработени во Белата куќа исто така ќе бидат тестирани секој ден за вирусот. Претседателот додаде дека неговите тестовите од средата и четвртокот биле негативни.

САД регистрирале 2.448 смртни случаи од новиот коронавирус во последните 24 часа, со што вкупниот број достигна повеќе од 75.500, според универзитетот Џонс Хопкинс.

Заразени се повеќе од 1,25 милиони луѓе. Околу 195.000 луѓе се опоравиле. Повеќе од 8,1 милиони тестови се извршени во државата. Од 1 април, просечната дневна бројка на смртни случаи од коронавирусот во САД е над 1.000.

Би можело да ве интересира

СЗО: Омикрон е регистриран во 38 земји, засега нема смртни случаи

А1он

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

А1он

Главната научничка на СЗО вели дека нема потреба од паника поради појавата на омикрон

А1он

СЗО: Омикрон може да ја влоши ситуацијата во Европа

А1он

Во САД во ноември се вработиле 210.000 лица, помалку од предвиденото, но стапката на невработеност паѓа

А1он

Портпаролот на СЗО ги пофали компаниите што подготвуваат нова вакцина

А1он