Трамп и Пенс првпат разговараа по упадот во Конгресот

Од:

Претседателот на САД, Доналд Трамп и потпретседателот Мајк Пенс синоќа имаа „добар разговор“ во Белата куќа, изјави неименуван претставник на американската администрација.

Тоа беше прв нивни разговор откако Трамп го критикуваше Пенс на 6 јануари, бидејќи не се обидел да го спречи Конгресот да ја потврди победата на избраниот демократски претседател Џо Бајден.

Тој наведе дека Трамп и Пенс разговарале за немирите и повторија дека тие што минатата недела го прекршија законот и упаднаа во Конгресот не ги претставуваат 75 милиони Американци. Тие исто така се обврзаа дека ќе продолжат да работат во интерес на земјата до крајот на својот мандат.

Би можело да ве интересира

Медоуз тврди дека Трамп позитивен на Ковид-19 учествувал во претседателска изборна дебата

Ана Ололовска

Доналд Трамп доби црн појас во теквондо

Ана Ололовска

Шаманот од упадот во Капитол осуден на 41 месец затвор

А1он

Стив Бенон обвинет за непочитување на Конгресот

Ана Ололовска

Одредена најголемата казна досега за нападот на Капитол

Катерина Павлова-Николовска

Американски сојузен суд го одби барањето на Трамп: Ќе се објавуваат документите што сакаше да ги задржи во тајност

Ана Ололовска