Трамп и неговата компанија се прогласени за виновни за измама

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп и неговата семејна фирма се прогласени за одговорни за измама во граѓанска тужба поднесена од државниот обвинител Летиција Џејмс, која го обвини дека незаконски тврдел дека има поголем имот и нето вредност.

Одлуката ја донесе судијата Артур Енгорон од државниот суд во Њујорк во Менхетен.

Џејмс го тужеше Трамп во септември 2022 година, обвинувајќи го него и фирмата дека цела деценија лажеле за вредноста на нивните средства и нето вредноста на 45-тиот американски претседател со цел да добијат подобри услови за банкарски заеми и осигурување.

Би можело да ве интересира

Трамп ги повика поддржувачите да одат во одлучувачките држави за победа на изборите

Трамп поднесе барање за директен телевизиски пренос од неговото судење

Хилари Клинтон го спореди Трамп со Хитлер: Тој ќе стави крај на демократијата во САД

Поранешен соработник на Трамп осуден на 70 месеци затвор

Трамп е казнет со 5.000 долари поради омаловажувачка објава на неговата социјална мрежа

(ВИДЕО) Трамп го имитираше Бајден: „Момчето не може да се симне од сцената“