Трамп го прекинал Бајден најмалку 128 пати за 90 минути за време на нивната прва дебата

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп го прекинал кандидатот за претседател од Демократската партија Џо Бајден најмалку 128 пати за 90 минути за време на нивната прва дебата во вторникот вечерта, пренесува онлајн магазинот Слејт. Само во еден случај Трамп го прекинувал Бајден 10 пати, додека кандидатот на демократите одговори на едно прашање.

Модераторот од Фокс Њуз, Крис Валас, постојано мораше да го моли американскиот лидер да престане да го прекинува Бајден.

За споредба, Трамп ја прекина Хилари Клинтон за време на нивната прва дебата во 2016 година 51 пат.

Бајден го прекинуваше американскиот претседател десетици пати, но во повеќето случаи или за да ги исправи лагите или со еден збор. Валас побарал од претседателот најмалку 25 пати да престане да прекинува и да ги следи правилата.

На крајот, модераторот успеа да обезбеди подеднакво време за говор и за двајцата кандидати. Според Си-Ен-Ен, поранешниот потпретседател зборувал 38 минути, а Трамп 39 минути.

Слејт забележува дека шефот на државата поставил личен рекорд – 128 пати за 90 минути.

Би можело да ве интересира

Путин и Бајден како во шпанска серија – никако да се договорат кога и каде да се сретнат

Жарко Настоски

Фејсбук и натаму не го пушта Трамп на платформата

Жарко Настоски

Бајден ја зголеми годишната квота за прием на бегалци на 62.500

Ана Ололовска

Доналд Трамп сериозно размислува да се кандидира за претседател во 2024 година

Ана Ололовска

Америка се врати, повторно се движи напред – обраќање на Бајден пред Конгресот

Катерина Павлова-Николовска

Бајден ја зголемува минималната плата на 15 долари за час

Жарко Настоски