Трамп го потпиша Законот за поддршка на демонстрантите во Хонг Конг

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп го потпиша законот што го усвои Конгресот на САД за давање поддршка на демонстрантите во Хонг Конг и санкции кон кинеските власти.

Трамп ова го направи и покрај острите забелешки на Пекинг со кои инсистира да се постигне договор за завршување на трговската војна, јавија британските медиуми.

Американскиот претседател во вторникот изјави дека е зад демонстрантите во Хонг Конг. Тој на прес конференција кажа дека пораката на Вашингтон е „ ние сме зад нив“.

Би можело да ве интересира

Трамп: Ким ризикува да загуби се

Еспер: Наредив преиспитување на безбедноста на воените бази во САД

Еспер: Американската армија пренасочува внимание кон Русија и кон Кина

Американски воен брод потона во Атлантикот

Албански емигрант во САД осуден на 22 години затвор поради тероризам

Трамп: Израел никогаш немал подобар пријател во Белата куќа од мене