Трамп го номинираше генерал Пол Накасоне за директор на НСА

Од:

Претседателот на САД, Доналд Трамп го номинираше генералот Пол Накасоне за директор на Агенцијата за национална безбедност (НСА), соопшти на Твитер специјалниот помошник на претседателот Роб Џојс.

По номинацијата, втор филер е Сенатот, каде се очекува неговиот избор да биде одобрен. Истовремено, генералот Накасоне ќе ја предводи и воената Киберкоманда на САД.

Би можело да ве интересира

Бела Куќа: Кинески балони за шпионирање оперирале над пет континенти

Ана Ололовска

Речиси 60 тужби против Лореал во Федералниот суд во Чикаго

Горан Наумовски

Пекинг за соборување на балонот: Побаравме од САД да го решат мирно, тие инсистираа на сила

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Американците го срушија кинескиот балон, објавена снимка

ВИДЕО: ФБИ ја истражува смртта на млада американска политичарка

Во Њу Хемпшир во САД измерени рекордни минус 77 степени Целзиусови