Трамп го извести Конгресот за повлекувањето на САД од СЗО

Од:

Еден од лидерите на Демократите во американскиот Сенат, Боб Менендез, соопшти дека администрацијата на претседателот го известила Конгресот за повлекувањето на САД од Светската здравствена организација, одлука што доаѓа во моменти на постојани критики на Белата куќа за работата на ова глобално здравствено тело, јави ДПА.

„Конгресот доби известување дека претседателот официјално ги повлече САД од @СЗО среде пандемијата“, напиша сенаторот Менендез на Твитер, користејќи ја кратенката за претседател на САД (ПОТУС).

Менедез упати и критика, според него чекорот на Трамп не е правичен со оглед на настанатата ситуација, таквата политика нема да ги заштити животите на Американците ниту нивните интереси туку ќе ги направи болни и осамени, додаде сенаторот.

Американскиот претседател Доналд Трамп во мај најави дека САД ќе се повлечат од СЗО, обвинувајќи ја организацијата за неуспехот во борбата со пандемијата на коронавирусот и дека е марионета на Кина. Притоа тој најави и дека ќе го запре финансирањето на организацијата.

Би можело да ве интересира

Истрага во САД, Трамп наводно незаконски притискал високи функционери да се обидат да ги поништат изборите

Жарко Настоски

Вашингтон бара од Москва итно да го ослободи опозиционерот Навални

Жарко Настоски

Врховниот суд отфрли антикорупциски тужби против Трамп

Жарко Настоски

САД: Трансродовите лица пак можат да служат војска, Бајден ја укина забраната

Жарко Настоски

Компанијата „Доминион“ го тужи Џулијани за 1,3 милијарди долари поради тврдењата за изборна измама

Жарко Настоски

ВИДЕО: Пет жртви во пукање во Индијанаполис, настрада и бремена жена

Катерина Павлова-Николовска