Трамп: Го држиме вирусот под контрола, колку што можеме

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ширењето на коронавирусот во САД е под контрола „колку што е тоа можно“.

„Луѓето умираат, тоа е вистина. Така е како што е. Но, тоа не значи дека не правиме сè што можеме. Тој е под контрола колку што може да се контролира. Ова е ужасна чума“, рече Трамп во интервју за веб-страницата „Аксиос“.

Трамп подоцна во објави на Твитер продолжи да врши притисок училиштата повторно да се отворат и го бранеше справувањето на неговата администрација на вирусот.

Во САД од Ковид-19 досега починаа најмалку 155.000 луѓе.

Би можело да ве интересира

Шпанскиот министер за здравство: Без строги епидемиолошки мерки Мадрид е во сериозна опасност

А1он

САД: Седум милиони заразени со коронавирус

А1он

Иранскиот претседател бесен: Ги обвини САД за „дивјаштво“ поради новите економски санкции

А1он

Казнети 630 луѓе кои не носеле маски во изминатото деноноќие

А1он

Бајден: Трамп молчи за диктаторот Лукашенко

А1он

Британија го зголемува финансиското учество во СЗО, но бара реформа

А1он